Hem sabit ev telefonumuz, hem de cep telefonumuz (benim adıma kayıtlı değiller ve hat sahibi aynı) son 1-2 haftadır evvelinden fazla çalar oldu. Turk.Net, Smile, BiRi, Turk Telekom sırayla bir gün seçip arıyor ve bitmeyen bir döngüde bu aramalar tekrarlanıyor. Servis sağlayıcılar aynı kampanyayı tekrar edip duruyor. Birini reddettim, birini dinledim, birine “sizi 2 gün önce reddettim” dedim. Biriyle de bir 15 dakika tartıştık, sonra telefon suratıma kapandı.

Bu servis sağlayıcılar Türk Telekom’a ait ortak bir veri tabanı kullanıyormuş (kendileri söyledi). Kimde sözleşmesiz ya da sözleşmesi bitecek olan ADSL hizmeti varsa, birbirinin aynı kampanyayı anlatıp duruyorlar. Birini reddetmek, diğerinin aynı kampanyayı tekrar sunmasına da engel değil.

“Kampanyanızı biliyorum ve istemiyorum, boşuna anlatmayın” dersem, “ama bir de şu var, buna bakın” diyorlar. Hiçbiri bana uymuyor! Aranacak Müşteriyi Doğru Seçmek diye de yazmıştım daha önce. Ya bana deli gibi internet kullandığım halde daha ucuza kotalı paket sunuyorlar ya da kotasız ama daha hızlı, daha pahalı paket sunuyorlar. Kullandığım internetin hızı, ödediğim para, aylık ne kadar para harcadığım vb. konulardan tamamen bir haberler. Ekranlarında “kampanya ile ilgilenmiyor” diye işaretlenecek bir alan bile yok ya da kasti işaretlemiyorlar.

Bugün de Türk Telekom bu haftaki 4. arayışını gerçekleştirdi. Bu kez mesele ADSL değil. Hat sahibiyle görüşmek istiyorlar ama denk getiremiyorlar. Önceki aramalarında sebep belirtmeseler de bu defa öğrendim. “Acıbadem sağlık hizmetleriyle ilgili bir tanımımız var” dedi. İlgilenmediğimizi söylesem de hat sahibini bulmakta ısrar etti. “O da ilgilenmiyor” dediğimde, “Olsun, biz bir de kendisinden duyalım” dedi. Şimdi yine aramasını bekliyoruz.

Ha, “ben hat sahibiyim” demek de mümkün ama ısrarla laf anlatmaya, tacizden gerçek manada kurtulmaya çalışıyorum. Anlık olarak başımdan atmaya değil. Bakalık nereye varacak? Türk Telekom’un neden sağlık hizmeti tanıttığını da merak etmiyor değilim…