Safi Meyhane

Bu biraz geç kalınmış bir yazı. Yoğunluk, yorgunluk ve soğuk algınlığı bir araya gelince böyle oldu. Geç de olsa yazabiliyor olmak keyifli elbette. Yazıya konu olan etkinlik ise çok daha keyifliydi. Önceki hafta perşembe günü, Şişhane’de, metro çıkışının hemen karşısında yer eden Safi Meyhane‘nin yeni lezzetlerinin tanıtıldığı Safi’de Meze Zamanı etkinliğine davetli olarak katıldım.

Safi Meyhane, “modern meyhane” konseptine sahip olmakta iddialıydı. Hatta bunun ilk örneğiymiş. Açıkçası benim için zihnimdeki meyhane imajı, 70’lerin Türk filmlerindeki örneklere denk geldiği için, nasıl modernize edilebileceği konusunda da bir fikrim yoktu. Bir meyhane, bir kültür nasıl modernleşip aynı zamanda diğer mekanlardan farklı kalabilir? Oluyormuş. Bu nasıl tarif edilir bilmiyorum ama içeri girdiğiniz anda farklı bir yeme-içme mekanında olduğunuzu hissedebiliyorsunuz.

Davetin asıl sebebi ise elbette Safi Meyhane’nin tamamen yenilenen menüsüydü. Oraya gidene kadar neyle karşılaşacağımı bilmediğim gibi, özellikle klasik soğuk mezelerle arası iyi olmayan biri olarak kendime göre bir şeyler bulabilecek miyim yoksa eve aç bir şekilde mi döneceğim diye hafiften endişe ediyordum. Bu endişem tamamen boşa çıktı.

Tadına baktığımız, daha doğrusu doyana kadar yediğimiz kırka yakın soğuk, sıcak meze ve yiyecek Dude Table’ın kurucusu Funda İnansal ve 2012 dünya’nın en iyi yabancı şef ödülü sahibi Aydın Demir’in danışmanlığında hazırlanmış.

Bu lezzetlerden özellikle Vişneli Yaprak Sarma, İmambayıldı (alıştığımız gibi değl), Asma Yaprağında Pastırma Külbastı, Kızarmış Hellim Peyniri ve Safi Balık Böreği’ne bayıldım. Tatlılardan yalnızca Modern Künefe’yi ve Çıtır Kabak Tatlısı’nı denedim. Künefe için “Beğenmedim” demek doğru olmaz ancak ben daha farklı bir uyarlama ile karşılaşmayı bekliyordum. Kabak tatlısına ise bayıldım. Üstelik hiç kabak sevmem.

Safi’de tattığımız menünün tamamı ise şu şekilde:

Soğuklar: Peynir Kavun, Atom, Kuru Cacık, Halep Köfte, Safi Közleme Patlıcan Salatası, Tahinli Köz Kırmızı Biber, Ermeni Usulü Pilaki, Kaskarikas, Rezene Marineli Levrek, Vişneli Yaprak Sarma, İmambayıldı, Topik

Sıcaklar: Çöp Şişte Çıtır Mantı, Kızarmış Hellim Peyniri, Asma Yaprağında Pastırma Külbastı, Acılı Yaprak Ciğer, Safi Balık Böreği, Izgara Ahtapot, Balık Kokoreç, Karides Sahanaki

Ana Yemekler: Etli Pazı Dolması, Kuzu Çöp Şiş

Tatlılar: Modern Künefe, Çıtır Kabak Tatlısı Tahin Soslu, Peynirli İrmik Tatlısı, İncir Teleme Tatlısı, Portakallı Baklava

Yalnızca blog yazarlarının konuk olduğu etkinlikte, Twitter entegrasyonlu bir yarışma ile bu lezzetleri tadan bazı davetliler de sürpriz hediyeler kazandı. Bu tip çekilişlerde, yarışmalarda vs. pek şanslı sayılmayan ben de 2 kişilik bir yemek kazandım. Eğer “#safidemezezamani bu brlki hediye kazanirim diye…” yazdığım tweet bunda etkili olmuşsa, evrene nasıl mesaj göndereceğimi çözdüm demektir.

Onca lezzetli yemeğe, yanındaki rakıya, hediyeler bir yana, benim için geceyi keyifli kılan en önemli şeyse uzun zamandır görmediğim, sevdiğim insanları görmek, aynı sofrada oturup sohbet etmek oldu elbette.

Sonuç itibariyle “aç mı kalacağım acaba” tedirginliği ile gittiğim Safi Meyhane’de kendime göre bir sürü yeni lezzet buldum. Eğer alternatif mezelerin olduğu bir sofrada rakı içmek isterseniz, Safi mutlaka denemeniz gereken bir mekan.