Yanımda nakit para taşımaktan çok da hoşlanmıyorum. “Paranın neye benzediğini bilmiyorum” desem sadece biraz abartmış olurum. Aynı şekilde Garanti’nin iki defa benden habersiz 5000 TL limitli kart çıkartmasına rağmen iptal ettim ve kredi kartı da kullanmıyorum.

Alışverişlerimin yarısından çoğunu ATM kartı ile nakit öderim. Online alışverişlerimde de ATM kartına bağlı bir sanal kartı kullanmayı tercih ediyorum. Hal böyle olunca, ATM kartıyla çok fazla haşır neşir oluyoruz. Bu kartla ödeme yapmak tam bir işkence oluyor bazen.

Özellikle küçük işletmeler ve evlere servis yapan bazı restoranların (aralarında zincirler de var) kuryeleri bu kartla para çekemiyor. Daha demin bir çocuk tam 8 kez denedi, olmadı! “Kart çalışmıyor” diyor. Olur mu öyle şey? Daha dün akşam alışveriş yaptım… Bazıları şubesini arayıp, bazıları ise varsa yanındaki birinden yardım alıp çözüme gidiyor.

Ben zorda kalmadıkça (bugün siparişimi alamıyordum mesela) yardım etmeyi sevmiyorum. Daha önce de yazdım, işini iyi yapan adamı ayrı bir sever, hayranlıkla izlerim. İşi bana ürün teslim etmek ve bedelini önerdiklerinden uygun bulduğum yöntem ile tahsil etmek onun işi. Çok da zor olmamalı kartı cihazın kenarından çekmeyi öğrenmek. Madem bir işin var, para kazanıyorsun ve belki bahşiş vereceğim, o zaman işini doğru yap.