Nokia 5800 XM için geçen yıl Ekim ayından beri söylentisi olan yeni yazılımı takip ediyorum. v40 olan yeni 5800 yazılımı beklendiği gibi Kinetic Scrolling ve yeni Home Screen ile geliyor. Fakat Kinetic Scrolling malesef her yerde yok.

Yeni firmware çıktıktan en çok 1 saat içinde yükledim. Hala FOTA ile ve bazı product code’la NSU ile dahi güncellemek mümkün değil. 1-2 Hafta içinde tamamen yayılacaktır sanıyorum. FriendFeed’de açtığım feed‘den alıntılarla gözlemlediğim Nokia 5800 v40 (4.0) yeniliklerini bir de blogumda maddeleyeceğim. Farkettiğim ya da öğrendiğim yeni özellikler için de girdiyi güncellerim.

– List Menü şeklinde olan her yerde (ayarlar, sms’ler, mail’ler vs.) kinetic scrolling var. Grid View olanlarda (ana menü, programlar vs.) kinetic scrolling yok. (umuyorum bir v41 çıkar bunun için)

– Home Screen (ana ekran) güncelleme sonrası normal geliyor. Home Screen teması Contact Bar olarak değiştirilince yeni Home Screen  görünür oluyor.

– Yeni Home Screen’de yukarıda “carousel” olarak gelen contact bar, aşağısında e-mail hesapları, aşağısında -açıksa- müzik player ve en altta kısayollar var. Corousel’de Kinetic Scroll var fakat takılabiliyor.

– Contact Bar‘da bir kişiye tıklayınca son SMS’ler, -varsa- kişinin RSS feed’i, arama süreleri gözüküyor. Bu ekrandan tabii ki arama yapılıyor, RSS ekleniyor, SMS atılıyor.

– Güncelleme bittiğinde Nokia’ya otomatik bir SMS attım. Sent Items’de duruyor ama açamıyorum.

– “app update” adını “SW update” olarak güncellemiş. Kullanılabilirliği de artmış görünüyor.

– Telefon yatayken Alphanumeric alfanumerik tuş takımı açılamıyor. Aynı şekilde telefon dikken full qwerty klavye açılmıyor.

– Tuş kilidi varken çağrı geldiğinde yeni bir ekran var. Bu ekranda Answer (cevap ver) ve Unlock (kilidi aç) butonları var. Tasarımı değil fakat kullanımı iPhone’daki “slide to unlock” butonuna benziyor.

– Real Player 12 Ekim 2009’da çıkan versiona güncellendi.

– Tuş Kilidi varken alarm çalarsa, çağrılarda olduğu gibi “slide to unlock” benzeri iki buton halinde “stop” ve “snooze” çakıyor. Bu butonlara dokunmak yeterli değil. Kaydırmak gerekli.

– Dokunmatik Ekran tepkileri iyileştirildi.