nokia5800Daha önce paylaştığım Nokia 5800 linklerinde haliyle bu telefonu aldığımı yazmıştım. Her ne kadar böyle yeni bir cihaz kullansam da, yıllarca eski bir telefon kullandım ve telefonları incelemeye de pek aşina değilim. Hal böyle olunca, 5800’ın kasasındaki açıklığı da geç farkettim. Daha sonrasında genel bir problem olduğunu, bir serinin böyle üretildiğini ve hatta toplatıldığını öğrendim. Konuşurken yaşadığım ses kesintileri de sandığım gibi telefon çekmediğinden değil, aynı problemin devamı olarak varmış.

Dün, bu sorunu çözmek için biraz vakit bulup Cevahir AVM’deki Nokia Shop’a gittim. Teknik bölümdeki ilgiliyle görüşüp, kısaca derdimi anlattım. Telefonu alıp, sim ve hafıza kartını geri verdi. “Tamam, 1 saat sonra gel” dedi. 1 Saat sonra gittiğimde, bir 5 dakika daha bekletip telefonu iade etti. Kasa açıklığı kapanmış, ses kalitesi düzelmiş ve üzerine yeni sürüm yazılım yüklenmişti.

Yeni sürümü (v21.0.025) okuduğum onlarca “Türkçe karakterle yazarken sorun çıkıyor” uyarısıyla kurma konusunda dirensem de, artık isteğim dışında kurulmuştu. Ancak şunu söyleyebilirim, telefon 1-2 kez farklı ekranlarda kilitlenmiş olsa da; farklı klavye seçeneklerinde Türkçe karakterle hiçbir problem yaşamadım.

Eğer aynı problemleri siz de yaşıyorsanız, telefonunuzu 1 saat bir Nokia Shop’a emanet edip kurtulabilirsiniz. Telefonu teslim aldığınızda formatlı halde göreceğinizi ve bu nedenle benim gibi hazırlıklı olup önceden yedek almanızı tavsiye ederim.