galatasaray-fenerbahceBurak Yıldırım’ın adını dün geceden beri herkes duydu. Bir Galatasaray taraftarının sözde fanatikliği ile bıçaklayarak öldürdüğü genç. Henüz 19 yaşındaymış. Ne kadar genç olduğunu tanımlamaya gerek yok. Ardından okuduğum birçok yorumda, özellikle Fenerbahçe taraftarının Galatasaray ve taraftarına tepkisini görüyorum. İtiraz edeceğim ama Galatasaray’ı savunmak için değil, hepimizi suçlamak için. (görsel kaynağı)

Bu yeni bir hikaye değil. Bu ilk defa olmadı. Bunu bugüne dek sadece galatasaray taraftarı yapmadı. Bugüne kadar ne bıçaklamalar, kavga dövüşler, “kaza kurşunu” ile ölümler yaşandı. Taraftarı stada döner bıçağıyla girerken yakalanmayan takım hangisi? Bir cinayet işlenmiş ve önüne geçilememişken, kimin kimi öldürdüğü ne kadar önemli? Taraftar olacağım derken insan olmayı unutan bir canlının suçu sırf Galatasaray taraftarı olduğum için benim omuzlarımda mı? Bence suç hepimizin. 

Eğer milyar dolarların havada uçuştuğu bir ortamda kulüp yöneticileri daha fazlası için şike iddiası ile yargılanırken taraftar “siz pissiniz, biz temiziz” diye birbirini yiyorsa o taraftarın bu cinayette payı vardır. Eğer bu süreçte tüm takımlar birbirini ve taraftarı kışkırtan açıklamalar yaptıysa, o takımın da bu cinayette payı vardır.

Eğer Galatasaray Şampiyonlar Ligi’nde yarı finale kadar uzanmış, dünyanın en iyi takımlarından biriyle maç yaparken Galatasaray’ın elenmesi için dualar ve küfürler eden, ortalığı ayağa kaldıran bir Fenerbahçe taraftarı varsa, Galatasaray’ın malubiyetini ülkeye girecek bir ŞL kupasından daha önemli görüyorlar ve bu yolda çirkinleşiyorlarsa, yine o taraftarın bu cinayette payı vardır.

Eğer Fenerbahçe ülkemize ikinci bir UEFA kupası getirecek alana erişmişken Galatasaray taraftarı bu takımı desteklemiyor, yerine yine küfürlerle Fenerbahçe’nin malubiyetini istiyorsa, o taraftarın bu cinayette payı vardır.

Bu iki kupa üzerine mevzu edilen kupalar sadece son bir ayda olanlar sadece. Ama bu mesele yeni değil. Rakip olmakla düşman olup savaş çıkarmak aynı şey değil. Mesele sadece bu düşmanlık da değil. Bir insan Galatasaraylı, Fenerli, Beşiktaşlı, Tranzonlu vs. diye “kötü” olabilir mi? Sen “O Galatasaraylı”, “O Fenerli” diye işaret edersen başkaları da peşinden koşmaz mı?

Dün gece bir cinayet işlendi. Genç bir taraftar, rakip takımın genç bir taraftarını öldürdü. Sebebi iki takımın birbirine düşman olması. Ve bunun ardından yaşananlar yine aynı düşmanlığı körükler cinsten.

Lütfen bir an olsun tuttuğunuz takımı unutun ve sebepsiz ölen bir gencin üzüntüsünü bir an olsun yaşayın. Ben öyle yapıyorum. Takımın kadrosunu bilmeyen bir taraftar olarak, taraftar olmaktan utanıyorum…