Şu yazıda bir  Taksim anımdan bahsetmiştim. Yazıda adı geçen Özge ile, yaklaşık bir iki hafta öncesinde spontane bir şekilde buluşacaktık. Fakat son anda aükülü tekerlekli sandalyemin çalışmadığını fark ettim. Bozuldu mu, ne oldu derken o günü evde geçirdim. O gün, akü maceramın başlamasının ilk günüydü. Süreç tahminimden uzun sürüp, ben not almadığım için düzensiz bir yazı halinde hem olanlardan bahsedeceğim, hem de edindiğim ve daha önce bilmediğim bilgileri paylaşıp ipuçları vereceğim.

Cumartesi yaşanan bu sıkıntının ardındaki Pazartesi günü, Zimer yetkili servis/bayiini aradım. Tüm gün teknik bölümde kimse olmadığı için (6-7 kez aradım) iş ancak Salı’ya kaldı. Salı günü tine bir kaç telefon ve Berk’in de servisi araması ile, birileri ile görüşebildim. Neredeyse düzgün konuşamayan, ne dediği anlaşılmaz kaba bir abi ile yaşadığımız tüm diyalogun sonucu, akülerimin %90 ihtimalle bittiğini gösteriyordu. Aküler zamanla boşalıyor, ve sıfır noktasına geldiğinde yeniden şarj edilemiyormuş. Bu yüzden de tekerlekli sandalye kullanılmasa dahi en azından haftada 1 kere aküler şarj edilmeliymiş. (15 gün, 1 ay, belki biraz daha uzun süre terk edilebilir ama tedbirli olmak gerek) Akülerin şarj edilmeden önce iyice boşalmış olması da faydalıymış.

Çare yok, yeni akü alacağım. Fiyatını sordum ve aracın ihtiyaç duyduğu 12v 24Ah akü için 400 TL cevabını aldım. Bu aküden 2 adet kullanılması gerekiyor. Ayrıca Bakırköy’den Şişli’ye gelmek için 80 TL servis ücreti alıyorlar. Çaresiz reddettikten sonra, akü araştırmaya başladım.

Bulduğum akü satışı, tekerlekli sandalye bakımı yapan bağımsız bir başka yer, aküler hakkında daha çok bilgi verdi. Tekerlekli sandalyelerde kullanılan aküler, jel akü denilen türdenmiş. Ancak yüksek performans, daha uzun yol, daha uzun ömür için Deep Cycle denen bir jel akü türü kullanılıyormuş. Bu aküler öğrendiğim kadarıyla yalnızca tekerlekli sandalyede kullanılıyor ancak teknik olarak jel akü kullanan her alanda (golf arabaları, forklifler vs.) kullanmak mümkün anladığım kadarıyla. Akünün gittiği yol miktarını arttıran en önemli, aslında tek şey belki amper değeri. Yükseldikçe gideceği ortalama kilometre artıyor.

Her şeyi uzun uzun anlatan bu abi, akülerin adedi için 200$+kdv fiyat verdi. İlk aşamada bu parayı vereceksem (nerden bulup vereceksem artık) Daha sonra ise araba, motor aküleri satan adamlarla, toptancılarla görüşmeye başladım.

Bir yandan eş-dost, bir yandan da ben araştırırken, A1Enerji ile tanıştım. Akülerin adet fiyatının 80$ olduğunu, şu an bir kampanya ile tekerlekli sandalye akülerinin 65$‘ye düştüğünü öğrendim. Ancak “Şu an elimizde yok, bir konteynır mal yolda, 10 gün içinde gelecek. Bir kaç gün sonra tekrar arayın.” dediler. Sonraki 2-3 gün daha ucuzunu bulamayınca A1Enerji’ye yeniden ulaştım. Aldığım cevap ilginçti: “O malların tamamını bir firma toptan aldı. Ancak 1 ay kadar beklerseniz tekrar gelecek.” Diyecek bir şeyim kalmadı.

Tam bu konuda umutsuzlanır,  “bir 800 lira nasıl bulacağım”, “1 ay sonra zaten A1’den de alabilirim” derken, Elanka UPS diye, süper bir firma ile tanıştım. Bir forumda açıkça paylaştıkları için biraz geç (ve şirketin kapalı olacağı) bir saatte cep telefonlarından aradım. Oldukça ilgili biri, “şu an şirkette değilim, elimde fiyatlar vs. yok” dedi. Fakat kısa süre içerisinde bilgilere erişip beni geri aradı. Akülerin çifti için 280 TL fiyat verdi. Hiç itiraz etmeden eğdim boynumu…

Ben tam nasıl alacağımızı, adresi vs. soracakken benden hızlı davrandı abi. “Bilmiyorum, bir şekilde ayarlar gelirim bugün yarın. Siz adresi verin, tam olarak nerede?” diye sorarken, “Siz hiç yorulmayın, gerek yok. Ben servisi yollarım yaparlar orada” dedi. Servis ücretini sordum haliyle, bir 80 lira da bunlar istemesin? “Servis ücreti yok” dedi. Teşekkür edip, adres vs. bilgileri ile telefonu kapattım.

Ertesi gün, öğleden sonra akülerim geldi. Yine son derece ilgili 2 abi yeni akülerimi bağladılar. Öğrendiğim bir diğer bilgi de Zimer marka tekerlekli sandalyenin kasasına uymadığı için 24 Amperden başka akü kullanılamıyormuş. (aslında sadece bir kutu, sanayi işiyle çözülür ama vakit yok.)

Yeni akülerle ilk gezintimde, toplamda belki 1km yol gidemedim. Akülerin bir kaç şarjda tam kapasite çalışabildiğini duyunca, ertesi gün evden uzaklaşmadan tekrar yola koyuldum. Yalnızca mahallede gezip, 40 dakikada 4 sokak gezdim ve aküler yine bitti. Aküler bir kaç saatte dolmalıyken, 45 dakikada tamamen doldu.

Elanka UPS‘i tekrar aradım, aküleri değiştireceklerini, ancak taşınma telaşında olduklarından gecikeceğini öğrendim. Nitekim 10 gün kadar da bekledim. Ancak şu önemli: Elanka UPS‘i her aradığımda oldukça samimi, ilgili birileri çıkıp, içtenliklerini belirtir bir ses tonuyla özür dilediler. Takdir ettim. Ben bu 10 günlük sürede akülerimi geçemedikleri son bir teste daha çıkardım. 20 dakikalık yolu tam dolu şarjla ancak gittim ve gittiğim yerde kaldım.

Bugün nihayet Elanka UPS‘den tekrar geldiler. Teknik elemanlarıyla problem yaşadıkları için, işten anlayan ama işi bu olmayan bir abiyi, bizim iş çözülsün diye yollamışlar. Gelen abi de “bizim kusurumuzdur” deyip, bir kaç kez özür dileyerek, 2 çift de hoş sohbet ederek aküleri yenileri ile yine ücretsiz değiştirdi.

Yeni aküler taze taze test sürüşünden başarıyla geçti. İlk fırsatta daha uzun yolda yeniden test edeceğim. Artık bir sorun çıkmayacağını zannediyorum.

Yukarıda yazdığım tüm süreçten enstantaneleri (zamanına göre) “live” olarak barındıran FriendFeed girdilerime de hemen şurdan bakabilirsiniz.

Son olarak tüm bu bir aylık süreç boyunca bana yardım eden, destek olan herkese çok teşekkür ediyorum…