Nihat Dogan Survivor

Yazayım mı yazmayayım mı karar vermek zor oldu. Hala da emin değilim. Blog yazmaya bir sektör dedikodusuyla, çalışmayan bir engelli asansörüyle, bir ürün incelemesiyle devam etmeyi tercih ederdim. Neden 2 aydır blog yazmadığımı anlatmıştım. Durum değişmedi. Art arda tatsız olaylar yaşamaya devam ediyoruz. Son yaşanan acı örneklerden biri de Özgecan’dı.

Yazması bile zor ama… Özgecan 20 yaşında bir genç kız. Önce tecavüze uğradı, sonra tecavüzcüleri tarafından öldürüldü ve bu kadarı yeterince acı değilmiş gibi cansız bedeni benzinle yakıldı. Elbetteki olay güzel ülkemde yaşandığı için tecavüzcü katilerin hiçbir suçu yoktu. Bunu olayın ardından yapılan yorumları anlamak çok kolay.

Bu yorumlardan biri Nihat Doğan’a ait. Şöyle demiş:

Sizde Mini eteği giyip soyunup laik sistemin ahlaksızlaştırdığı sapıklar tarafından tacize uğrayınca da bas bas bağırmayacaksın

Noktasına vrgülüne dokunmadım. Zaten ne noktası, virgülü var ne de vicdanı, ahlakı var. Bu da ekran görüntüsü:

Nihat Dogan Survivor

Bu tweet’de mini etek giyene yapılan tacizi açıkça meşrulaştırıyor Nihat Doğan. Laik sistemin ahlaksızlaştırdığı bıdıbıdısına girmeyeceğim. Oraya girdik mi kavram kargaşasından başlar, cinci hocalardan çıkar, ipin ucunu bulamayız. Nihat Doğan diyor ki; “mini etek giyersen tacize uğrarsın ve bu yüzden tacize uğrarsan sesini çıkarmayacak, tacize razı olacaksın”

Bu yorumun ardından Twitter’da #NihatVarsaSurvivorBoykot diye bir hashtag açıldı. Ben de destekçisiyim. Aslına bakarsanız, ne yazık ki bu yorum bile görünen örnekleri içinde “hafif” denecek derecede. Çok daha çirkin, vicdansız ve suç teşkil eden yorumlar yapıldı ama Nihat Doğan bir sembol ve Acun Ilıcalı’nın cebini dolduran dişlilerden biri.

Nihat Doğan her ne kadar ben ve benim gibi düşünenler tarafından ciddiye alınmasa da; onu gerçek bir filozof olarak görüp, afili duran ama boş sözlerini felsefesi bilen, ona değer veren çok büyük bir kitle var. Üstelik onlar da aynı suçun iştirakçisidir.

Tacize, tecavüze mazeret üreten, “Benim Olmazsan Taciz Ederim” diye şarkı yapan, otele eskort kız çağırıp, darp ettiği gerekçesiyle gözaltına alınmış bu adamın ve destekçilerinin toplumsal bir cezaya mahkum olması gerekiyor ki; en azından tacize, tecavüze haklı sebep arayanların söz hakkının olmadığını bilsinler. İşte boykot da bu yüzden.

Şu sıralar Survivor’un yeni bölümleri geliyormuş. Çekiliyor ya da hazırlanıyor. Nihat Doğan da Survivor Aadası’nda bikinili kızlarla arz-ı endam edecek ünlülerden biri. Nihat Doğan’ın yorumunu bakış açısı belirlersek, hepsi tacizi hak eden kızlar. Bence Nihat’la bir arada olmaları bile risk ama mesele o değil.

Mesele bu kişiye prim vermemek. Diyeceksiniz ki “izleme o zaman”. Diyeceksiniz ki “ben zaten izlemiyorum”. Ama izleyip izlememekle de ilgisi yok. Benim evimde reyting ölçen yalan cihazdan yok. Sabaha kadar izlesem de etkim yok, hiç izlemesem de…

Ama reklam verenin etkisi çok büyük. Sadece bir ya da iki marka bu boykotu ciddiye alıp reklamını geri çekerse, Acun Ilıcalı ya masrafları cebinden öder, ya Nihat Doğan’ı şutlar ya da Survivor’u yayından kaldırır.

“Olmaz” demeyin. Seda Sayan da 2 karısını öldürüp yenisini arayan kişiyi programına çıkardığında sadece 1 günlük tepkiler üzerine Schafer sponsorluğunu geri çekti. Kısa süre sonra programı sonlandırıldı. Bugün yine program yapmıyor mu? Yapıyor. Yine kaldırmak bizim elimizde.

Reklam veren ve medya ilişkisi basittir. Yapımcı reklam verene “ben senin reklamını şu gruptan şu kadar kişiye izleteceğim, sen de bana bu kadar para ödeyeceksin” der. Eğer biz reklam verene “izlemiyoruz ki” dersek, reklam veren de “hade len” der. Matematiği budur.

Ayrıca dikkat edin; Acun Ilıcalı TV8’i aldıktan sonra bir sürü yeni eğlence programı, yarışma ve diziyi başlattı. Kısa süre sonra gazeteler “Acun onu da yayından kaldırdı” haberleri çıktı. 2-3 Bölüm iyi reyting almayan, hakkında konuşulmayan veya hakkında kötü konuşulan her programı anında bitiriyor. Tahammülü yok. Çünkü para kaybediyor.

Bu yüzden “ben zaten izlemiyorum” diye geri çekilmek yerine, boykota katıldığınızı ve izlemediğinizi haykırın. Reklam verenlere “tacizi destekleyenlere reklam verirsen ben yokum” deyin, Acun Medya’nın iletişim sayfasındaki formu doldurup tepkinizi gösterin.

Tacizi, tecavüzü, şiddeti destekleyen; tecavüz vakalarında tecavüzcüyü değil mağduru suçlayan hiç kimsenin ekmek yemesine müsade etmeyin. Gerçekten, bu sizin elinizde.