Facebook bir süre önce fan page’lerde bir değişikliğe gitti. Bu değişiklikle Become Fan/Hayran Ol yerine Like/Beğen butonları ekledi. Bu değişiklikle hayran sayfalarının ötesine taşıp internetteki her şeyi beğenebilir olduk. Sistemin ayrıntılarını henüz bilmiyorum. Ancak Like edilen (beğenilen) sayfalar profilinizde paylaşılıyor. Rıza Selçuk Saydam‘ın bilgilendirmesine göre IMDb’de Like edilen (beğenilen) filmler de profilde “favori filmlere” ekleniyor.

* Bu yazının sonunda bir örneğini görebilirsiniz.

Bu sistem yakın gelecekte Share/Paylaş butonlarının yerini tamamen işgal edecek gibi görünüyor. Şimdiden Techcrunch.com, Washington Post, PC World gibi siteler içerik paylaşımı için kullanmaya başlamış.

Facebook’un Developer sayfasında, kendi sayfalarınıza nasıl like butonu koyabileceğiniz detaylıca anlatılmış. Burdaki yönergelere uyarak sayfalarınıza like butonu hazırlayıp; görünecek resmi, başlığı nasıl belirleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bense bu yazıda, blogunuzdaki her yazının altına otomatik like butonu ekleyen bir WordPress Plug-in’inden bahsedeceğim: Facebook Like Button for WordPress.

Plug-in’i diğerleri wp-content/plugin klasörüne atıp aktive etmeniz yeterli. Çalışması için başka hiçbir ayar yapmanıza gerek yok. Fakat Facebook’un sunduğu bazı görsel düzenlemelerle birlikte bir ayar sayfası da mevcut. Plugini aktileştirdikten sonra sol menüde “Facebook Like Button”u görebilirsiniz. Bu sayfadaki ayarları kısaca anlatmak gerekirse,

Display the button on pages
Bu seçeneği işaretlerseniz, like butonu post olarak girdiğiniz içerikler gibi Page olarak girdiklerinizde de görünür

Display the button on the front page (home)
Bu seçenek işaretli ise ana sayfanızda da her postun altında like butonu görünecek. İşaretli değilse ancak post başlıklarına tıklanıp açıldığında görünür.

Position
Birkaç seçenekli bu ayar, like butonunun nerede olacağını belirler. Seçenekler ise şöyle:
Before: Yazının başında,
Afrer: Yazının sonunda,
Before and After: Yazının hem başındaa hem sonunda,
Shortcode: Sadece yazı içinde [fblikebutton] geçen yer(ler)de,
Manuel: Sizin ekleyeceğiniz PHP kodu ile.

Show Faces
True ise like eden/beğenen kişilerin küçük fotoğrafları görünür False ise görünmez.

Color Scheme
Renk temaları. Deneyerek birini seçebilirsiniz.

Button Text
“Like” yerine “Recommend” yazan bir buton seçebilirsiniz. Şu an Facebook sadece bu ikisine izin veriyor.

Layout
Eğer “Standard”ı seçerseniz butonun yanında kimlerin like ettiği/beğendiği yazar. “Count” seçeneğinde ise butonun yanında sadece kaç kaç kişinin like ettiği/beğendiği yazar.

Styling
Buradan “Like Button” alanını kapsayan div’e css stilleri tanımlayabilirsiniz. Bu konuda bilginiz yoksa değişiklik yapmanız gerekmiyor.