Geçtiğimiz hafta bir etkinlik daveti için ilginç bir mail aldım. İlginç, çünkü mail’de benden mail adresimi istemişler. Muhtemelen blogumdaki iletişim formunu kullandıkları için bu yola başvurmuş olmaları olası tabii. Ancak tek problem bu değildi. (aşağıdaki resme tıklarsanız tam boy açılacaktır)

davet1Dediğim gibi, belki iletişim formunu doldurdular. Ancak o halde ya daveti güzelce oraya yazmalılar, ya da “size iletişim formunuzdan ulaştık ve mail adresinizi göremedik. Özel hazırlanmış davetiyemizi iletebilmemiz için mail adresinizi verir misiniz?” gibi 2 cümle ekleyip dertlerini açıkça ifade etmeliler. Hemen cevap yazıp, bana zaten mail attıklarını belirttim.(aşağıdaki resme tıklarsanız tam boy açılacaktır)

davet2

davetiyeGelen cevapta kinayeme aldırış etmeden, davetiyeyi yeniden gönderdiklerini belirtiyorlardı. Tek farkı ise davet için hazırlanmış bir davetiye görselinin olmasıydı. (Soldaki resme tıklayarak davetiyeyi görebilirsiniz.) Bu defa hiçbir cevap yazmadım. Böyle bir etkinliğe katılmayacağımı bildirmeye bile ihtiyaç duymadım. Neden mi?

Çünkü başarısız başlayan iletişim, başarısızlıkla sürüyordu. İlk mail’i Facebook’da paylaşınca gördüm ki aynısı başkalarına da gitmiş. Tekdüze bir toplu gönderim söz konusu. Olsun. Peki doğru kişilere mi gönderiyorlar? Hayır?

Davetini aldığım, Esra Çoruh’un IM Fashion sitesini inceledim. Adından da çok net anlaşıldığı gibi, hedef kitlesi tamamen kadınlar. Belki küçük bir oranda erkeklerin de ilgisini çeker ama fazla değil. Kadın modasını dikkatle takip eden kaç erkek var ki? O halde yüksek olasılıkla bu site zaten benim ilgimi çekmez. Üstelik Esra Çoruh kimdir bilmiyorum bile. Etkinliğe katılsam, varsayımsal olarak anlamayacağım bir dünyanın içine gireceğim.

Öte yandan ağırlıklı olarak teknoloji markalarının düzenlediği etkinliklere katılıp, teknoloji ürünlerini incelediğim, ve dahası blogumda modaya, elitist bir yemek kültürüne hiç yer vermediğim düşünülürse, blogumda zaten böyle bir şeyi yazmayacağımı anlamak güç değil. (Çelişkiye bak ki yazıyorum.) Haydi yazdım diyelim, benim bir moda yazımı okuyacak takipçim var mıdır, o da muamma.

Bir başka detay da nereye gideceğimi bilmemem. Davet eden ajansla aynı sokakta bir adres var ama orası ajans mı? IM Fashion sitesinin ofisi mi? Bir cafe, bar vb. bir yer mi? Hepsi belirsiz.

En güzel gelişme ise hemen ertesi gün aldığım erteleme mail’iydi. (aşağıdaki resme tıklarsanız tam boy açılacaktır)

davet4Bence iptal edildi…