yota1

Her ne kadar tiyatroyla bir türlü yeterince yakın bir münasebet kuramasam da; doğaçlama tiyatroya da her zaman ayrı bir ilgim oldu. Doğaçlama tiyatro çok da yeni bir şey değil. Modern anlamda ilk örneği 1930’lara kadar dayanıyor. Ama tiyatroda doğaçlama sanırım her zaman vardı. Doğaçlama tiyatro, geleneksel Türk tiyatrosunda da tulûat adıyla kendine yer bulmuştur. Özellikle Avrupa’da eğitimde de kullanılıyor. (daha fazla bilgi)

Türkiye’de doğaçlama tiyatro ile komedi, ilk olarak televizyonda da yer bulmasıyla Mahşer-i Cümbüş ile bilinir bir hal aldı. Ardından hem var olan doğaçlamacılar daha çok bilinir oldu, hem de yeni yeni doğaçlama tiyatro grupları oluştu. YOTA (Yersiz Oyuncular Tiyatro Atölyesi) da Türkiye’deki başarı doğaçlama tiyatro ekiplerinden biri.

YOTA, 7 yıldır doğaçlama oyunlarıyla çeşitli sahnelerde yer alıp, seyircisini kahkahalarla güldürüyor. Şimdi ise Taksim’de açtıkları kendi mekanları YOTA Komedi Sahnesi’nde her cuma ve cumartesi akşamı 20.30’da yerleşik olarak oynuyorlar. Sahneden haberdar olduğumda, Gri Sahne‘den arkadaşım (aynı zamanda yota oyuncusu) Sema Özkan Yorgun’dan mekana biraz yardımla da olsa girebileceğimi öğrenince, yerinde izlemeye karar verdim.

Geçtiğimiz hafta cumartesi günü de, arkadaşım Ozan Eicher ve kardeşim Nur Aydoğan ile YOTA Komedi Sahnesi’nin yolunu tuttum. Kapıdaki 9 basamağı aşmam için bizzat oyuncular yardımcı oldu. Ardından asansörle 2. kata ulaştım. Oyuna dakikalar kala da seyirciler arasında yerimi aldım ve oyun başladı.

20.30’da başlayan oyun, 23.00 gibi bitti. Ancak bu süre size bir ipucu olmamalı. Oyuncular sahneye çıktıktan sonra, her zaman seyirciyle iletişim halinde, hatta seyircinin oyunlara her an katılabileceği, interaktif bir halde kendi içinde belirli kuralları olan kısa oyunlar oynanıyor. Bu oyunların süresi doğaçlamanın gidişine, seyircinin katılımına göre değişkenlik gösterebiliyor

Oyunların her biri, birbirinden eğlenceli olduğu gibi, doğaçlama ve konusu, mekanı, zamanı seyirciden alınan yönelimlerle belirlenmiş olduğu için hiçbir zaman aynı oyunu bir daha izlemek mümkün olmuyor. Bu nedenle YOTA’yı izlemeye 15-20. defa izlemeye gidenler de oluyormuş.

YOTA Oyuncuları:
Sevim Arat, İsmail Nuri, Yelda Nayeli, Can Sücüllü,Sema Ozkan, Ege Akoz, Burak Erkal

YOTA ile iletişim kurmak, yerinde izlemek, eğitim almak isterseniz, iletişim bilgileri:

www.yotadogaclama.com
www.facebook.com/yotadogaclama
www.twitter.com/yotadogaclama

İstklal cad. Atıf Yılmaz sk(Ağa Camii sokağı) 16/2 Beyoğlu

Rez. Tel 0 535 842 30 10