Bundan bir ay kadar önce Nurcan Örgüten Gök Friendfeed’de bir sosyal sorumluluk projesi için gönüllü blog yazarları aradığını duyurdu. Hemen geri dönüş yapan blog yazarlarından belki en ilgilenemeyeni olsam da; olumlu yanıtımı vermiştim. Bugünse bu güzel proje hayata geçmiş.

www.ilkteleskobum.org adresinden ulaşabileceğiniz projede Nurcan her ilde en az 1 okula kendi yaptığı teleskoplardan birini vermeyi hedefliyor. Anlayacağınız Nurcan bir deli! Kendi elleriyle belki vaktinin tamamını harcayarak ürettiği teleskopları, maddi götürüsünü de kendi üstlenerek okullara dağıtmak için elinden geleni yapıyor. Bize düşense bu projeye destek olmak.

Tabii işin içine bir bütçe kısıtlaması da girince, proje ilk etapta sadece İstanbul için ilerleyecek. Aynı şekilde her okula bu (el yapımı 6 inch f/5 dobsonian kundak) teleskop verilemeyeceği için, bir yarışma düzenlemeye karar verilmiş.

(6)7-11(12) yaş arası ilköğretim öğrencileri Hayalimdeki  Uzay temalı resimler çizip gönderecek. Resimler, www.ilkteleskobum.org sitesinde üyeler tarafından oylanacak. En yüksek puan ortalamasına sahip resmin okulu da bu teleskopun sahibi olacak.

Ben proje bir yana, bu cesaret ve deliliğinden Nurcan’ı tebrik ediyorum. Umarım gereken destekle her ilde en az bir okulun teleskopu olur..

Fikrin ortaya çıkışı ve Nurcan’ın geçmişini buradan,
katılım koşullarını ise şuradan okuyabilirsiniz.