Artık kimse Internet Explorer 6 için destek vermeye gönüllü değil. Müşteri faktörü olmasa belki hiçbir site IE6 ile açılmayacak, biliyorum. Fakat IE6 desteği gerektiği sürece, sorunlara çözüm bulmamız da şart.
Biraz olsun deneyimli geliştiricilerin (developer) aşina olduğu IE6 sorunlarından biri, transparan PNG dosyalarıdır. Transparan alanlar illa ki gri görünecektir. Bunu çözmek için de türlü CSS numaraları (trick), JavaScript’ler ve 40 taklalık alternatif çözümler var.  Yine pek çok geliştirici bu sorunun çözümlerini bilir.

Benim kısa zaman önce bulduğum bir JavaScript uygulaması ise, IE6’da PNG Fix’leme konusunda en pratik ve başarılı olanı: DD_belatedPNG.  Tüm imajları, css sınıflarını, arkaplan (background) resimlerini düzeltebiliyor. Script’in web sitesinde gerekli tüm bilgiler mevcut. Ben yine de kısaca kullanımından bahsedeceğim.

Öncelikle, buradan DD_belatedPNG’nin son sürümünü indirin. Eğer tarayıcınız dosyayı direkt açıyorsa, “pngfix.js” adıyla kaydedebilirsiniz. Daha sonra sayfanızın head tagları arasına aşağıdaki satırları ekleyin ve DD_belatedPNG.fix fonksyonu içine, düzeltmek istediğiniz etiket veya CSS sınıflarını ekleyin/değiştirin.

Örnek Kod:

<script src=”pngfix.js”></script>
<script type=”text/javascript”>
DD_belatedPNG.fix(“img, .baslik, .menu a, #icerik, #kutu1, #kutu2”);
</script>

Hepsi bu kadar. Hayırlı olsun. (: