Bilmeyenlere önce küçük bir not: Hani dominoları yanyana dizip, sonra yıkarlar ve güzel bir görsel çıkar ya ortaya. Buna Domino Effect deniyor.

domino_effect_1.jpgBiraz önce Kanal D‘de canlı yayında izledim. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi‘nin 23 Nisan için hazırlatığı bir gösteri. gösteride 165.000 domino taşı kullanıldı. Bu da Türkiye rekoruymuş. Fakat doygunluk (constrast) ayarı bozulmuş, 37 ekran televizyonumda müthiş bir heyecanla izledim. Gösteriyi yabancı bir ekip hazırlamış. Sanırım Türkiye rekoru olmasının sebebi, Türkiye’de gerçekleşiyor olması. Tabii ben burada “bu nasıl Türkiye rekoru” nutukları atmayacağım. Zira heyecanım başka. Ha bu arada gösteriyi hazırlayan ekibin 4.000.000‘dan çok taşka hazırlanmış gösterileri de varmış…

Domino taşlarının diziminden, dev bir İstanbul portresi hazırlanmış. Gösteri küçük, mekanik düzeneklerle de desteklenmiş. Düşen domino taşları düzenekleri harekete geçirip, çeşitli bayraklar yükseltti mesela. Gösteriyi başlatmak için baştaki bir domino taşı yerine, 7 tepemizi temsilen 7 farklı nokta 7 domino taşı itildi. Dominoların gezdiği parkurun bir bölümünde taşlar aşağı değil, yukarı doğru yıkılarak bir kuleye tırmandı. Galatata Kulesine. Zirvedeki son taş düzeneği harete geçirdi. Hezarfen Galata‘dan Üsküdar‘a uçtu. Aşağı indiğinde yeni bir taşa çarpıp, hareketi sürdürdü.

Düzenekte İstanbul Marmaray‘dan boğaza, Boğaz Köprüsü‘ne tüm detaylarıyla hazırlanmıştı. Taşların köprüden geçişi çok hoştu. Boğazda, domino taşlarının etkisiyle gemilerin, teknelerin hareketi ise mükemmeldi..

Her taşın tek tek boyandığı, dizilirken milimlerle ölçüm yapıldığı hazırlık sürecinde bazı taşları arka yüzü özenle boyanmıştı. Taşlar o noktaya geldiğinde kocaman bir düzlemde taşlar hızla yıkıldı. Taşlar yıkıldıkça bir Atatürk tablosu oluştu. Ve o an kesinlikle müthişti…