digiturk_iqDigitürk, “Dilediğin Zaman Dilediğin Yerde” sloganıyla duyurduğu yeni hizmeti Digiturk IQ‘yu dün gece benim de içinde bulunduğum bir grup blog yazarına tanıttı. DesiBel Ajans‘ın düzenlediği etkinlik Günaydın Steakhouse Etiler’de gerçekleşti. Ben de bu etkinliğe arkadaşım Ozan Eicher‘le katıldım.

Katıldığım lansmanlar, incelediğim ürünler için ne kadar objektif yazmaya çalışsam da; ister istemez subjektif yorumumu da -çoğunlukla- katıyorum. Digiturk’ün bu hizmeti içinse nasıl yorum yapacağımı bilemiyorum. Digiturk aboneleri için muazzam bir hizmet,  benim gibi olmayanlar için belki anlamsız. Televizyonculuğun evrimine ise yeni bir kapı açmış gibi görünse de; yakın geleceğin uzak geçmişine konumlanabileceği fikrindeyim. Yazının devamında önce ürünü tanıtıp, ardından lansmanda yaşananları ve ürün hakkında fikirlerimi yazacağıım. Karar vermekse size kalacak.

İşin doğrusu Digiturk IQ hizmeti çok da yeni değil, bir yıldır var. Geçen bu bir yılda IQ 100 bin üyeye ulaşmış, 900 binden fazla film izletmiş. Ancak tanıtımı henüz yapılmaya başlandı. Digiturk IQ, Digiturk abonelerine özel, bir tür IP TV modeli. Bu hizmetten yararlanmak için IQ özellikli bir kutu (receiver) almanız gerekiyor. Eğer bu kutuya sahip değilseniz de ücretsiz değişim yapılabiliyor. Digiturk IQ kutusunun özelliği, yayınları izletebilmek için ethernet kablosuyla veya kablosuz olarak internete girebiliyor olması.

Bu hizmete “Dilediğin Zaman Dilediğin Yerde” diyorlar çünkü IQ hizmetini kullanan müşteriler, ek bir ücret ödemeden sahip oldukları yayın ve kanallara cep telefonlarından, tabletlerinden (iOS ve Android) ve PC ya da MAC bilgisayarlarından erişebiliyorlar. Yani Digiturk IQ abonesiyseniz, evinize bağlı kalıp televizyon karşısında oturmanıza gerek yok.

Digiturk IQ, canlı televizyon yayının yanı sıra, Seç İzle, Tekrar İzle, Kirala İzle gibi seçenekler de sunuyor.

Seç İzle servisi ile, sunulan filmleri, dizileri, belgeselleri, çocuk programlarını vs. istediğiniz zaman tekrar tekrar izleyebilirsiniz. Dizi arşivi çok geniş dizilerin tüm bölümleri var. Film sayısı ile 150-180 arası değişiyor. Her gün 3 film ekleniyor ama bir yandan da diğer filmler kaldırılıyor. Tabii seç izle servisini kullanabilmek için ilgili kategoriye ait paketleri de satın almış olmanız gerekmekte.

Tekrar izle servisinde ise ulusal kanallarda yayınlanmış program ve dizileri tekrar izleyebiliyorsunuz. Ayrıca Digiturk dizi kanallarında yayınlanan dizileri, ertesi gün ek bir ücret ödemeden izlemek mümkün. Ancak tekrar izle servisindeki kanal listesi oldukça kısıtlı: Show tv,Star,Atv,Fox,Kanal D,TRT 1, Turkmax, İz tv Dizimax Vice, Dizimax Drama, Dizimax Entertainment,Dizimax comedy,Fx, Fox life

Kirala İzle servisinde de, DVD’si çıkan daha taze filmleri, ekstra ücret karşılığı izlemek mümkün.

Bu hizmetlerin en güzel yanı ise HD Ready (720p) yayına imkan vermesi. Yayın kalitesi internet hızınıza göre smooth streaming teknolojisi ile -yanlış anımsamıyorsam- 800 kbps’den, 2600kbps’e kadar otomatik olarak ayarlanabiliyor. Sanırım kota korumak için sizin düşük yayın kalitesi seçmeniz mümkün değil.

Digiturk IQ, özetle Digiturk abonelere her yerden ulaşabilecekleri büyük bir içerik arşivi sunuyor. Şimdi biraz da dün geceden ve orada öğrendiğim detaylardan bahsedeyim.

Günaydın Steakhouse Etiler’de geçen etkinliğin çok fazla davetlisi yoktu. Uzun bir masada, herkesin birbirini görebileceği ve duyabileceği şekilde oturduk. Oldukça samimi bir ortam oluşmuştu. Çoğunlukla blog yazarı davetlerinde önemsenecek kusurlar buluyorum. Dün geceki etkinlik ise neredeyse kusursuz geçti. Kendi adıma en büyük sorun, benim Digiturk abonesi olmamam ve ürünü deneme imkanı bulamamamdı. Bağlantı sorunları nedeniyle orada da büyük bir demo sergilenmedi.

Etkinlikte, Digiturk’ten Pazarlama Direktörü Boysan Akkaya ve Kurumsal İletişim Müdürü Deniz Kalkan vardı.

Yemek öncesi yaptığımız sohbetlerin ardından yemeğe başlamak üzereyken Boysan Bey kısa sunumunu yaptı. Sonrasında hem yemeğimizi yerken, hem de yemek sonrasında kendilerini soru yağmuruna tuttuk.

Sansür var!

Ben ilk olarak sansürü sordum. Madem internet üzerinden yayın yapılıyor, madem tabletten izleyebileceğim. O halde sansür olmamalı fikrindeyim. Şu an internet RTÜK’ün müdehale ettiği bir ortam değil. Ancak malesef yayınlarda sansür uygulanmakta. Gerekçe ise RTÜK’ün yasal olarak bir etkisi olmasa da, varlıklarını her zaman hissetirmeleri.

Alternatifleri var. Bazıları ücretsiz…

Israrcı olduğum (çıkışta Taksiye binerken bile Boysan Bey’e aynı şeyleri tekrar ediyordum) asıl konu ise, bu hizmetin herkese açık olmasıydı. Bugün TTnet aboneleri 10 lira civarı bir ücret karşılığı benzeri bir hizmet olan Tivibu‘dan yararlanabiliyor. Hatta Digiturk IQ’da canlı 20 kanal varken, Tivibu’da bu 100’ün üzerinde. Tivibu da TTnet abonesi olmayı zorunlu kılsa da Digiturk’ten çok daha yaygınlar. Benzer bir hizmeti Turkcell de TV Plus adıyla sunuyor.

Ayrıca TurkWeb.Tv, Tvyo, NetD gibi platformlar, ücretsiz ve yasal bir şekilde film, dizi ve program içeriği sunuyor. Elbette yerli dizi harici içerikleri çok gelişmiş değil bu servislerin. Digiturk IQ bu konuda büyük fark atıyor. Ancak televizyonculuk dijitale evriliyor. Ücretsiz servisler hem artıyor hem de içeriğini genişletiyor. Ben bir süre sonra Digiturk IQ ya da Tivibu gibi platformların, ücretsiz alternatiflerine yenik düşebileceğini düşünüyorum.

Benim önerim şu oldu: Digiturk IQ uygun fiyatla, herkese açılsın. Digiturk aboneliği, uydu anteni gerekmeden, uygun ücret karşılığı oyuna katılsın. O noktada Tivibu aboneliğimi kapatıp Digiturk IQ satın alırım.

Client (istemci) yok.

Bilgisayar üzerinde Digiturk IQ yayınlarını izlemek isterseniz, bir browser (tarayıcı) kullanmanız zorunlu. Ben alternatif olarak bir “program” ile bu hizmete erişmek isterim. Böylece ekranı küçültüp “her zaman üstte tut” diyerek bir köşede TV izlerken işime gücüme devam edebilirim. Boysan Bwy bu öneriyi dikkate alacağını da söyledi.

Sizin de yayınınız olabilir.

Bugün, internette hepimiz kolayca yayıncı olabilir, Youtube’da bir dakikada kendi kanalımızı açıp hemen canlı yayına başlayabilirken Digiturk’un bunla rekabet etmesini olası görmüyorum. Fakat madem internet yayıncılığına yatırıp yapıyorlar, bu imkanı da yaratmalılar. “Ben de kendi kanalımı Digiturk IQ’da açabilecek miyim?” diye sordum. Şu an bu konuda bir netlik olmasa da, niyetleri olduğunu öğrendim. Umarım çok gecikmeden gerçek olur.

Blogspot davası…

Digiturk yakın geçmişte 3-5 illegal yayıncı için -blogspot’u engelleyerek- milyonlarca blog yazarı ve okuyucusunu madur etmişken, bugün blog yazarlarını davet ediyor olması benim için enteresandı. Bu konuda da Boysan beyi biraz sınırımı aşarak sıkıştırdım. Blogpot kullanmadığım için bu maduriyeti doğrudan yaşamasam da; bir blog yazarı olarak hala öfkeliyim.

Boysan Bey ilk başta başka türlüsünün teknik olarak mümkün olmadığını, Google’ın en başında onları ciddiye almadığını, hukuğun yavaş işlediğini önüme koydu. Ben de teknik olarak gerekli yaptırımın mümkün olduğunu, diğer konularınsa beni yazar olarak ilgilendirmediğini söyledim. Bu konuda geçmişte hatalı davrandıklarını kabul ettiler. En nihayetinde dün gece de Digiturk ve blog yazarları bir aradaydı. Umuyorum bir daha benzer bir tatsızlık yaşamayacağız.

Özet olarak; Digiturk IQ servisi Digiturk aboneleri için bir nimet. Hali hazırda sahip olduğunuz içeriği, tüm platformlarda takip edebilme imkanınız oluyor. Ancak sadece televizyon içeriğine tablet veya bilgisayardan erişmek için yeni abone olmayı düşünenler için, Digiturk’ün şu an için eşsiz olan dizi ve film içeriğine rağmen, ücretsiz alternatifleri daha cazip olacaktır.