Aslında ben bir “hakkımda” bölümü yazmayı hiç düşünmüyordum. Fakat FriendFeed’den ve bazı bloggerlardan aldığım tavsiyelerle gerekli olduğunu düşündüm. Bu yüzden aşağıdaki bir kaç satırda (belki paragrafta) kendimi anlatıp övüneceğim, kusura bakmayınız. (:

kopyasi-img_113320.10.1984 Cumartesi günü İstanbul’da doğdum. O tarihten beri de küçük bir iki gezi hariç şehrimi terk etmedim. (: 5. yaşımda anaokuluna, 6. yaşımda ilkokula başladım. 7.  yaşımda, ilkokul 2. sınıfın ilk haftası geçirdiğim küçük bir kazadan beri yürüyemiyorum.

Hayatım o noktada tedavi vs. süreçlerle bir tür duraksama (pause) dönemine girdi. Bu yüzden bahsedebileceğim bir eğitim geçmişim ve gençlik, çocukluk anılarım yok. Bu yüzden daha ilerilerden tekrar anlatmaya başlıyorum…

1994 yılı sonunda ilk bilgisayarımla tanıştım. 1 yıl sonra da internetle. Hemen herkes gibi #zurna ile başladım. Sonra herkesin birbirini tanıdığı küçük kanallarda arkadaşlıklar kurdum. mIRC Scripting’le ilk kodlarımı da bu zamanlarda yazdım.  IRC dönemi benim için uzun sürmedi. Kişisel web sitelerini gezmeye başladım. 99-2000 yıllarında herkesin “iSiM OnLiNe” şeklinde bir sayfası vardı.  Her birinin kodlarını deli gibi inceleyip, Notepad ve Homesite’de kod yazarak ilk web sitemi açtım.

O günlerde dedim, “Ben bu işten para kazanacağım. İleride kendi şirketimi açacağım.” Şimdilerde bir şirket kurmaktan ziyade işimi iyi yapma arzusundayım aslımda. O süreçte kendimi hızla geliştirdim. O cümleyi kurduktan kısa bir süre sonra küçük esnaflara vs. çeşitli siteler yaptım. Bir miktar para kazanıp harçlığımı çıkardım.

O dönemlerde ASP’den VisualBasic’e farklı dillerde yazılım oluşturmaya çalışsam da, çok başarılı değildim. Bıraktım. Biraz çalışmaya çabalar, biraz aylaklık ederken yarı tesadüfle SanalCafe ile tanıştım. Çok uzun süre geçmeden de yönetim üyeleri arasına dahil oldum. SanalCafe’nin tüm organizasyon sorumluluğunu üzerimde taşımaya çalışıyorum. Son bir kaç yılda 80 kadar “official” ve 100  kadar “unofficial” organizasyon düzenledik. Hala (ve sonsuza kadar) SanalCafe için çalışmaya devam ediyorum.

SanalCafe ve işler bir arada yürürken, artık statik html iyice ihtiyaç karşılamaz oldu. Bir ürünler sayfası için 100’lerce kopya html oluşturmak ölümdü. Kaçarı yok, PHP öğrendim. Öğrendiğim en kolay ve en eğlenceli dil de PHP’dir. Aynı zamanda bana en çok iş getiren şeydir.

Yakın geçmişe kadar çeşitli ajanslarda ve bir dergide freelance ya da tam zamanlı olarak çoğunlukla arayüz geliştirici ve bir dönem web gelişticisi (php, mysql) olarak çalıştım. Aralık 2010 itibari ile de huzuru bulduğum C.O.R.E İnteraktif Kolektivite bünyasinde arayüz geliştirici olarak işe başladım. Hızımı alamayınca, canım ekibimin sosyal medya çalışmalarına da elimden geldiğince destek olmaya çalışmaktayım.

Profesyonel geçmişime dair gerekli bilgileri Nisan 2010’da Kaynağım İnsan blogunda yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz.


Kişisel boyutta ortalama bir insandan çok farklı yaşadığımı düşünmüyorum. Film izliyor, kitap okuyorum. Fotoğraf çekip, resim çizmeye çabalıyorum. İnternette takılıp yeni işler ve arkadaşlıklar peşinde koşuyorum. Yemek yiyorum, içiyorum, gezip tozuyorum, ailemle ilgileniyorum. Vs. vs.. Sıradışı ve anlatmaya değer çok fazla detaya sahip değilim.

Hoşçakalın…