Men E Men aslında Türkiye’nin tüm bölümleri internette yayınlanan, yani internet için hazırlanan ilk dizi projesi. Projenin başında Murat Karakaş ve Genco Çağlar var. Daha öncesinde veya beraberinde başka diziler olmadı değil. Ancak bunlar ya 5 bölümlük bir reklam macerasının ürünleriydi ya da henüz “dizi” olmadan, 2 ya da 3 bölümde son buldular. 2 Yıldır devam eden Men E Men’e hala bir reklam projesinin parçası olmadı. Elde bir kamera ile başlayan Men E Men, bugün uluslararası ödülleri toplayacak kadar serpildi. Önce biraz ödüllerden bahsedip, sonra diziyi anlatacağım. Hemen diziyi izlemek isterseniz menemen.tv adresine bakabilirsiniz.

9 Kişilik kemik kadrosu ile yayın hayatını süedüren Men E Men 2012 Nisan ayında, Los Angeles Web Series Festival‘de “En İyi Komedi Web Dizisi” ve 2 “En İyi Başrol Erkek” olmak üzere 3 ödülün sahibi oldu. Türkiye’den ilk kez katılım gerçekleşen Festivale tüm dünyadan 400 kadar proje katılmıştı. 130 Kişi finale kalırken, bu dallarda jürinin takdirini ancak Men E Men kazandı.  Ekip şimdi New Media Film Festival‘de yeni bir ödülün peşinde. “İnternet dizisi” kategrorisinde Mingle Media adlı “TV Network”ün sponsor olduğu festivalde Men E Men’e destek olup ödül kazandırmak isterseniz, burayatıklayıp, açılan sayfadaki ankette önce “Two Thumbs Up” seçeneğini işaretleyip, “Vote” butonuna tıklamanız yeterli. Oylama 31 Mayıs tarihinde son bulacak. Şimdi biraz Men E Men’i tanıyalım:

İkisi de oyuncu olan Genco Çağlar ve Murat Karakaş birlikte bir dizi projesi yapmak istemişler. Televizyonda yapmanın maliyet ve güçlüklerini de gözönüne alarak bunun bir internet dizisi olmasına karar vermişler. Men E Men’in ilk bölümü 2010 Nisan ayında yayınlandı. 2010 Eylül ayında ise ilk sezon finalini gördük. İnternet dizilerinin dünyada sektör haline geldiği bu zamanda Türkiye’de hala itibar görmemesi, sayılarının çok kısıtlı olması ve uzun soluklu olamaması nedenleriyle “Murat ve Genco da mı pes etti” düşüncesi akla geldi. Ancak öyle olmadığı anlaşıldı.

2011 Temmuz ayında 2. sezona daha büyük bir güç toplamış bir şekilde başladılar. O tarihten beri de hiç ara vermeden her Çarşamba günü yeni bölümlerini servis ediyorlar. İlk sezonda bu ikiliyi bir çağrı merkezi çalışanı olarak masa başında, daha çok sabit olarak görüyor ve aralarında geçen diyaloglarla eğleniyorduk. İkinci sezonda ise Genco ve Murat (dizideki karakterlerin adları da bu) bu işten sıyrılmaya karar vermiş. Artık bir kafede çalışıp, sosyal medyada yer edinme çabasına giriyorlar. Bu da bize hayatlarından daha büyük ve daha renkli bir kesit izleme imkanı sunuyor. Değişmeyen tek şey ise bu iki kafadarın köşeyi dönme ve bir kız arkadaş edinme umutları.

Her bölümü teknik olarak daha da gelişen dizi, bölümlerinde ünlü-ünsüz pekçok konuk oyuncuya da daha geniş yer veriyor. Üstelik, sadece oyuncu olarak değil; her alanda bir açık kaynak oluşturarak sizin de ekibin parçası olmanıza izin veriyor. Yani oyunculuğunuz, bir fikriniz ya da diziye uygun bir senaryonuz varsa bu dizinin bir parçası olmanız işten bile değil.