ttnetCarsiTTnet Çarşı, TTnet’in bugün açtığı iki yeni servisinden biri. (diğeri için Webrazzi haberine bakın.) Çarşı, sadece birkaç telefon, tablet, bilgisayarla birlikte TTnet hizmetlerini satın alabileceğiniz bir e-ticaret sitesi. Aslında TTnet’in e-ticarete yatırım yapması oldukça güzel. Ürün çeşitliliği artar, fiyat avantajı sağlanırsa özellikle TTnet müşterileri için tadından yenmeyecek bir fırsat olur.

Ben de TTnet Çarşı’yı bugün öğle saatlerinde Donanım Haber forumlarında gördüm. Henüz Webrazzi haberi bile yazılmamıştı. Diğer bir deyişle sitenin ilk müşterilerinden biri olma fırsatım vardı. (Aman ne büyük şeref.) Siteyi biraz inceledikten sonra, oturduğum yerde olmadığını bile bile, ne tepki alacağımı merak ettiğimden 20 Mbps Fibernet paketini satın aldım. Önce sepete ekledim, sonra adres bilgilerimi verdim ve 68,99 liralık ücreti ödemeyi kabul ederek satın alımı gerçekleştirdim.

Elbette derdim zaten böyle bir sürecin nasıl işleyeceğini izlemekti. Mesala ben daha satın almaya çalışırken, bölgemde Fibernet olmadığı uyarısını almalı ve ürünü satın alamamalıydım. Satın alım gerçkeştiği anda, “TTNET Çarşı ekibi sizi en kısa sürede arayacaktır.” yazan bir e-posta aldım. Bundan bir saat sonra da 444 0 375’den arandım. Beklediğim en saçma senaryo, “Fibernet satın almışsınız ama bölgenizde yok” demeleriydi. Gerçekleşen senaryo ise daha korkunçtu.

Çağrı Merkezi Çalışanı (Ç.M), her zamanki gibi adımı teyit etti, görüşmenin kaydedildiğini söyledi ve konuya girdi. Çarşı’dan sipariş verdiğimi söyledi ama tereddütte gibiydi. Sonra -aklımda kaldığı kadarıyla- şöyle bir diyalog yaşadık:

Ç.M: Fibernet 20 Mbps mi aldınız?
Ben: Siz bilmiyor musunuz?
Ç.M: Burda öyle yazıyor ama bazen müşterilerimiz yanlış sipariş veriyor.
Ben: Siz kaçıncı müşteri olduğumu biliyor musunuz? Hizmet daha yeni açıldı. (sipariş numaram 620 idi. Bence en az 500’ü testlerine gitti.)
Ç.M: Onu göremiyorum.
Ben: Tamam, Fibernet aldım.
Ç.M: ADSL müşterisi misiniz? (Bilmiyor.)
Ben: Evet.
Ç.M: Bölgenizde fiber var mı?
Ben: Hayır. Zaten bunu denemek için satın aldım.
Ç.M: Biz yine de bakalım. Adresinizi verir misiniz?
Ben: Sipariş verirken vermiştim. Ayrıca müşterinizim, kayıtlı bir adresim var.
Ç.M: Ben burdan göremiyorum. Ekranımda sadece adınız, telefon numaranız ve siparişiniz var.

Devamında adresimi verdim, yeniden kontrol edip fiber olmadığını gördük. Ç.M çalışanının bir kusuru yok. Kendisine “tabii ki şahsınızla ilgisi yok ama önünüzdeki ekran hatalı” dedim. Hatta tüm sistemin hatalı olduğunu söyledim. Olmayan bir şeyi satın alabiliyorsam, satın aldıktan sonra 15 dakika telefonla konuşuyorsam ve satın alırken siteye verdiğim her bilgiyi yeniden tekrar ediyorsam, buna e-ticaret diyemeyeyiz.

Ayrıca amacımın sadece bunu denemek olduğunu, bile bile sipariş verdiğimi ilettim. Kendisi de şikayet ve öneri olarak bu bilgileri kaydedip ilgililere ileteceğini söyledi. Bunun neticesinde ne olur, TTnet ciddiye alıp bir iyileştirmeye gider mi bilmiyorum ama benim  nazarımda TTnet Çarşı ilk testi geçemedi.