Nokia N8’in test etmem için Marjinal tarafından bana ulaştırıldığını “N8 – Başlarken” yazımda belirmiştim. Şimdi test sürecinin son yazısında, “N8 – Yazılım” başlıklı yazımın uzunluğu konusundaki uyarıları da dikkate alarak, kısa kısa maddeler halinde telefondan iyisiyle-kötüsüyle sözetmeye çalışacağım. Daha ilk parafta uzunca bir cümle kurdum ama, hayırlısı…

– Nokia N8’in fotoğraflarda göründüğünden şık bir tasarımı var. Görür görmez beğenmeniz mümkün. Metalik kasası başka bir parlaklık katıyor ve renkler çok daha seksi görünüyor. Ancak bu metalik doku öyle kaygan ki; telefonu sıkıca kavramadığınız sürece elinizden uçurmamanız mümkün değil. Tutamıyorsunuz. Belki bir kılıf ile bu sorun aşılır.

– Telefonda Symbian’ın son versionu Symbian 3 yüklü. Dokunmatik cihazlarla daha uyumlu hale getirilmiş yeni bir işletim sistemi olması önemli. Ancak Symbian’ın yeni rakipleri (iOS, Android) karşısında oldukça güçsüz kaldığını unutmamak gerek. Bu cihazda da yeterli verim alamıyoruz.

– Kutu içeriğinde mikrofonu bir kulakiçi kulaklık, yedek kulak uçları, şarj cihazı ve HDMI, USB girişleri için dönüştürücü kablolar çıkıyor. Zengin bir kutu içeriği olmamasına karşın tam olarak yeterli. Başka bir araca ihtiyaç duyacağınızı düşünmüyorum.

– Kapatisif ekranıyla dokunmatik hassasiyetinde tam başarıya ulaşmış Nokia N8’de. İşletim sistemi ve dahili yazılımlar (Ovi Store, Sosyal Ağlar vb.) bu ekranla her zaman uyumlu çalışmıyor. Bu nedenle geç ya da asenkron dokunma tepkileri verebiliyor.

– Ovi Store’da hala işe yarar, alternatifleri olan uygulamalar bulmakta zorluk çekiyoruz. Aslında işe yaramayan uygulamaların bile sayısı kısıtlı.

– Hem HDMI çıkışı olması, hem de hemen tüm USB cihazların (HDD, klavye, fare, flashdisk, mp3 oynatıcı) N8’e bağlanması oldukça eğlenceli.

– Ekranı 640x360px nHD olmasına rağmen, 720p video oynatabiliyor ve televizyona aktarabiliyor. .mkv uzantılı yüksek kaliteli  720p video’ları ise ancak takılarak oynatabiliyor. Daha güçlü bir işlemci şart.

– Şu anki firmware’i ile telefonu sıfırlarsanız (hard reset) Ovi Store, Ovi Maps ve QT kütüphanelerini kaybedeceksiniz. Ovi Maps’i yeniden yükleyebilirsiniz. Diğerlerine ise şu an için erişmek mümkün değil. Tabii yeni sıfırlanmış, Ovi Store olmayan bir akıllı telefon bir anlamda sadece konuşmak için kullandığımız telefonlardan birine dönüşür.

– N8’in öne çıkan  en büyük özelliği kamerası. Bugün bilinen tüm kameralı cihazlardan çok daha iyi çektiğini kolaylıkla söyleyebilirim. Hem 720p çektiği video’larda hem de fotoğraflarda oldukça iddialı. Benim uygun ışıkta video çekme şansım olmadı fakat loş ışıkta bile tatminkardı.

– 16.7 milyon renk derinliğine sahip parlak ekranı neredeyse kayıpsız görüntü sunuyor. Oldukça yüksek parlaklığa erişen ekran ışığı, ortam ışığına göre kısılarak hem her ortamda yeterli parlaklık vermeyi hem de enerji tasarufu sağlamayı hedefliyor. Bu özellik bende ortam ışığı değişmemesine rağmen doğru çalışmadı. Oyun oynarken parlaklığı kaybetmek ve ancak sensörü bir ışık kaynağına çevirince toparlanması can sıkıcı.

– Nokia N8’in 256mb ana ve 16gb yan olmak üzere iki hafızası var. Bu 16gb’nin yanına kart ile 32gb daha eklemek mümkün.

– Bir arka kapağı olmayan N8’de pile erişmek de mümkün değil. Kilitlenmelerde çaresiz kalabilirsiniz. Vidalarını söküp pile erişmek mümkün olsa da bu cihazı garanti dışı bırakıyor. Kolay kilitlenme potansiyeli olan bu telefon için büyük risk.

– Güçlü bir ses çıkışı var. Ancak XM serisi gibi bir müzik telefonu olmadığından, tek bir delikten ses çıkıyor. Bir parmakla sesi tamamen kesmek mümkün.

– Fiyatı 977 ile 1.249 lira arası değişiyor.

Özetleyecek olursam; Eğer 1000 lira civarında, orta seviye bir akıllı telefona geçiş yapmayı düşünüyorsanız, Nokia’dan vazgeçmeyenlerdenseniz bu telefon oldukça ideal. Hem rakipleri, hem de Nokia’nın diğer modelleri arasında en gelişmiş özellikleri uygun bir fiyata sunuyor. Ancak Nokia N8’den beklentileriniz  iOS ya da Android yüklü bir telefon ile örtüşüyorsa, henüz o seviyeye gelememiş bir telefon. Özellikle yazılım tarafında geri kalırken, gerçek 720p kamera, HDMI çıkışı ve USB girişi gibi özellikleriyle de diğerlerine fark atıyor. Karar sizin…