Henkel, Orta ve Doğu Avrupa çapında düzenlediği Henkel Art.Award. için başvuru ve katılım çağrısı yaptı. Kreatif görsel sanatçılara yönelik bu ödül için Türkiye’nin de katılımıylala birlikte tam 23 ülke yer alıyor. Birinciliği kazanan sanatçı alacağı 7 bin Euro para ödülünün yanı sıra, kendi ülkesinde (belki Türkiye’de) ve Viyana’da bulunan mumok‘da birer kişisel sergi açma imkanını da kazanacak. Bu, ödülün maddi değerini 35 bin Euro’ya çıkarsa da; serginin çoşkusu paranın önüne geçecektir zannediyorum.

Sosyal sorumluluk anlayışı doğrultusunda sanat odaklı çalışmalara katkı sağlayan Henkel, her yıl Orta ve Doğu Avrupa çapında sanat ödülü veriyor. Bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan Henkel Art.Award.’ta yeni heyecan, başvuru ve katılım çağırısıyla başladı. Bu yılın Henkel Art.Award.’ı, bir kez daha resim, çizim, fotoğraf, video ve enstalasyon alanlarından görsel sanatçılar tarafından sunulan olağanüstü ve inovatif çalışmaları onurlandıracak. Saygın isimlerden oluşacak uluslararası jüri, tüm katılımcılar arasından ana ödül için beş finalisti aday göstermek üzere 2012 yazında toplanacak.

Ödül sahibi, Ekim 2012’de Viyana’da gerçekleştirilecek olan bir gala töreninde ilan edilecek. Henkel CEE (Orta ve Doğu Avrupa Merkezi) Başkanı Günter Thumser, Henkel’in sanat sponsorluğuna her zaman kararlılıkla büyük ilgi gösterdiğini belirterek, “Sanat sadece kültürel değişime değil, karşılıklı anlayışa da katkıda bulunur” dedi.

Genç sanatçılara destek

Henkel CEE ayrıca uzun süredir ortağı olan KulturKontakt Austria ile işbirliği içinde bir kez daha genç Doğu Avrupalı sanatçılar için 2 bin Euro değerinde burs ödülü verecek. Ödül sahibi, KulturKontakt Austria’nın Artists-in-Residence programının katılımcıları arasından seçilecek.

Henkel Art.Award. hakkında daha fazla bilgi için lütfen artaward.henkel-cee.com veya www.facebook.com/HenkelArtAward adreslerini ziyaret ediniz.

* Bu blog yazısı, Henkel’in basın bülteni aracılığı ile hazırlanmıştır.