Zaman zaman blogumda marka ve ürün deneyimlerimi paylaşıyorum. Kimi zaman memnuniyetimi, kimi zamansa şikayetimi yazılı olarak da kaydetmiş oluyorum. Marka ve ürünler hakkında yazarken dikkat ettiğim bir husus iyisini de kötüsünü de eksik tutmamaktır. Hatta ürünü çok kötü bulursam yazmamayı dahi tercih edebilirim. Ancak bazı anlarda da yazmak gerekiyor sanırım. Bu yazıda aracıyı güzelleyecek olsam da Sinbo’nun bir uzantısı olan Scarlett marka “akıllı duy” adlı ürün ve firmanın hizmet kalitesi hakkında tek bir satır iyi söz yazamayacağım.

Odamdaki mobilya değişikliğinin ardından masa lambamdan kurtuldum. Tavan lambasını açmak için ise anahtara erişemez oldum. Duvardan masama kablo çekerek bu sorunu geçici olarak halletsek de bu çirkin görüntüden kurtulmak istiyordum. Biraz araştırınca da uzaktan kumandalı duyları keşfettim. İlginç bir ürün. Elektrikçilerde veya yapı marketlerde bulamadım. İnternetten alacağım. (almaz olaydım) Pek çok yerde stok tükenmiş. Gittigidiyor ve Sahibinden’de 15 liralık ürünü 60-90 liraya satanlar var. Koşarak uzaklaştım!

Derken 12 Kasım tarihinde bir e-ticaret sitesinde ürünü 18 lira gibi bir fiyata buldum. Bolu’da bir şirket. Bizim “main stream” sitelerden biri de olmadığı için ilk başta pek güvenemedim. Sonra online destek servislerini gördüm. Yazılı olarak ürünün ellerinde olup olmadığını sordum, “var” dediler. “Peki kumandası içinden çıkıyor mu?” dedim. Cevap olumlu. Cumartesi akşamıydı. “O halde sipariş veriyorum” dedim. Pazartesi günü kargoya vereceklerini söylediler.

Nitekim öyle oldu. Hatta Pazartesi günü telefonla arayıp “Yanlış bilgi vermişiz. Ürünün kendi kumandası yok. Herhangi bir TV kumandasıyla çalışıyor.” bilgisini verdiler. Böylece beni vaktinde ve benden önce arayıp bilgilendiren ilk alışveriş sitesi olarak tarihe geçtiler. Onayımla birlikte ürün kargoya verildi ve 15 Kasım salı günü elime ulaştı. İşte gerginlik yaratan zamanlar da o zaman başladı.

Ürün, Sinbo’nun elinden çıkan Scarlett marka akıllı duy. Gerçek duy ile ampul arasına takılan ufacık bir parça. Bir TV kumandasının herhangi bir tuşuna basarak ışık 3 kademe kısılabiliyor ve 4. kademe olarak kapanıyor. Benimki kapanmıyor! Farklı duylarda, farklı ampullerle hatta farklı kumandalarla deniyorum. Olmuyor! Belli ki bozuk. Üreticinin kusuru var.

Ertesi gün yetkili servislerini aradım. Sinbo olarak karşılıyorlar. Uzun uzun derdimi anlattım ve “ürün ne?” sorusu ile karşılaştım. Ben “Scarlett marka akıllı duy” dedikça, o da “ürün ne?” demeye devam etti. Bu mücadele içinde sorusunu bitirici gücü ile yineledi: “Tamam da ürün ne? Fırın mı, tost makinesi mi? Ne?” Dayanamadım. Teşekkür edip kapattım.

Tekrar sitenin “online destek” servisine ulaştım. En azından benim mi bir hatam var diye öğrenmek için ürünün bir kopyasını kullanıp kullanmadıklarını sordum. Kullanmışlar ve benim bir kusurum yok. Sinbo’nun göstermediği ilgiyle, Sinbo yetkili servisinin adresini verdiler. “Faturanın kopyası ile şikayetinizi yazın, karşı ödemeli yollayın, ilgilensinler” dedi.

Öyle yaptım. Bir kağıda adresimi, telefonumu, adımı ve şikayetimi yazdım. 16 Kasım günü de kargoya verip beklemeye başladım. 7 iş günü garantisi veriyorlar. Eğer ürün teslim tarihinden itibaren 7 iş gününde onarılmazsa yenisini yolluyorlarmış. Bekledim. Yurtiçi Kargo onlara 18 Kasım‘da günü teslimat yapmış. Benim sormak için ilk aramam ise 25 Kasım‘da, yani süre dolduğunda.

Servisteki ürünü sorduğumda, 10 gün (7 iş günü) beklemem gerektiğini söylediler. Ben de “biliyorum” dedim. “o süre doldu zaten.” Aldığım cevap pek güzeldi. “Bekleyin o zaman, işi bittiğinde biz haber veririz.” Üstelemedim, bekledim…

Tam 12 Aralık tarihine kadar bekledim ve yeniden aradım, sordum. Kontrol ettiler “biz onu 28 Kasım’da gönderdik” dediler. Nasıl olur, bana gelmedi derken adres teyidine gittik. Benim 2 yıl önce taşındığım adrese göndermişler. Böyle bir şeyi olamayacağını söylesem de “siz bu adresi vermişsiniz” dedi. Yine üstelemedim. Teşekkür edip “ben kargodan alırım” dedim. Yurtiçi Kargo Bomonti şubesini aradım. Onlarda yok…

Sinbo”yu tekrar aradım. Her şeyi bir daha anlattım. Yeniden kontrol ettiler. Bu defa ek bir bilgi verdiler: “Adreste bulunmayınca 6 Aralık’da ürün geri gelmiş” E be güzel kardeşim, şunu bir defada görüp söylesene… Yeniden gönderilmesini isteyip doğru adresimi verdim. Onlar bunu “adres değişikliği” diye adlandırdı. Belki de ben eski adresimi verecek kadar aptaldım, evet…

Nihayet bugün kargo geldi. Benim yolladığım kutuda, benim iliştirdiğim not ve fatura aynen bantlı kalacak şekilde geri yollanmış. Yani ürün yenilenmemiş. Önce üzerindeki kendi notuma baktım. Adres doğru! Sonra onların durum raporuna baktım. Ücretsiz olduğu işaretlenmiş ancak ne olup bittiği yazılmamış. Bir de sağ olsunlar garanti belgesini imzalamışlar o günün tarihi ile.

Bir umut, herhalde onarılmıştır diye ürünü denedim. Hayır, aynı arıza devam ediyor. O sırada dışarı çıkacak olan annem “bir de elektrikçiye götüreyim” dedi. Gönülsüzce “götür ama olmuyorsa geri getirme” dedim. Elektrikçi de bakmış etmiş ama kusurlu mal. Daha fazla uğraşmak da istemiyorum. Şimdi ürün de, faturası da, notlar da… Ne varsa çöpte! Bir 20 lira da bu vesileyle çöpe gitmiş oldu ama neticede içimi bir huzur kapladı…