Bilmem kaç yıllık Turkcell abonesiydim. (Hat benim adıma değil) Faturalarım çok yüksek gelmiyordu. Hatta pekçoğunuz için de makul, ödenebilir miktarlardı. Fakat karşılığında aldığım hizmet benim için yeterli değildi. Dolayısıyla da “pahalı”ydı.

15 lira karşılığında 60 dakika her yöne görüşmem ve 11 lira karşılığında 100 sms alıyordum. 60 dakika ve 100 sms hiçbir zaman bana yetmedi. Ne var ki hiçbir zaman 100 dakikayı da -bir keresi hariç- 150 sms’yi bulmadım. Bulmam da.

Paketimi 120 dakikaya çıkartmak istediğimde benden istenen bedel 32 liraydı. Bu da benim Avea’ya geçişimi onaylayan teklif oldu. Mevcut paketlerimi iptal ettirip, Avea’ya numara taşıma isteminde bulundum. Turkcell’de 60 dakika her yöne ve 100 sms paketlerine ek olarak paket aşım ücretleri ile birlikte 35-50 lira arası fatura ödüyordum. 35 lira çok değil ancak paketi aşan 2-3 dakika için 10 lira çok…

Avea’da ise 15 lira karşılığında her yöne 150 dakika görüşme paketi aldım. 12 Lira karşılığında 100 sms ve 8 lira karşılığında da 100 mb data paketi. Ödediğim bedel aynı kalırken konuşma sürem 2,5 katına çıktı. 50 sms fazlasını atabilir oldum. 100 mb internet ise işin bonusu oldu tabii ki.

Avea ile fiyat konusunda son derece uyumlu bir çift olsak da, aramızda şiddetli bir çekimsizlik de vuku oldu. Bir cümle içinde 24 anlık ses kesintisi ile anlaşılmayan titrek sözler, bulunduğum hiçbir yerde gül yüzünü bana göstermeyen 3G ve zaman zaman pisti pas geçen sms’ler bir huzur kaçırana dönüşmüştü.  Yine de katlanılmayacak kadar değildi.

Avea ile olan birlikteliğimin birinci ayını kutlamak için hazırlıklara başlamışken ex operatorüm Turkcell’den bir telefon aldım… Telefondaki temsilci, “yeniden beraber olursak” cümleleri kurdu bana. “Sana 150 dakika her yöne görüşmeyi ben de 15 liraya vereceğim. Üstelik 1 yıl boyunca da fazladan 120 dakika bedava” dedi. “Boş ver 120 dakikayı, fazladan 50 sms ver, sarıl boynuma” desem de hayvan terlemişti besbelli. “Düşünmem lazım, 2 gün sonra yine ara” dedim.

2 gün boyunca sadece su içerek yaşadım. Geceleri uyku uyumadım. Geceleri başka şeyler de uyumadım. Hatta gündüzleri de… 2 gün sonra tekrar aradığında sordum, “peki bu 150 dakika 15 lira yeni bir tarife mi? Daha geçen ay 120 dakika 32 liraydı. Herkes geçebiliyor mu?” O da yeni bir tarife olmadığını, herkesin geçebildiğini ve ek 120 dakikanın bana özel olduğunu söyledi.

Kesin kararımı verip, yeniden Turkcell’e döndüm. İşin rengi de bu esnada belli oldu. Beni geçirdikleri her yöne 150 dakika 15 lira olan tarife aslında sadece kamu çalışanları için olan KamuCell tarifesiymiş.  Başka bir operatörden Turkcell’e geçerken istemeleri halinde bu tarifeye geçebiliyorlarmış. Şu an ben bir KamuCell’liyim.

Turkcell hattım yeniden açıldığında bir sms aldım. “sana 12 ay boyunca 120 dakika bedava vereceğim. Ama bir yıl benden ayrılmayacağına söz vermeni istiyorum.” Önceli görüşmelerimde bu 120 dakikanın taahüt karşılığı olduğu hiçbir şekilde belirtilmemişti. Buna rağmen Turkcell’e bu sözü verdim. Hala ufaktan kucak dansı yapıyor olsak da Turkcell kalitesini öncekinden ucuza alabiliyorum.

Not: Bu yazıyı yazdığım tarihte sms paketleri 3 katına çıkartılmış durumda. Her yöne 300 sms 11 lira. Ayrıca 100 mb internet de 10 lira.

Sonuç: Önce Avea’ya geçip aynı fiyata +90 dakika, +50 sms ve 100 mb internet kârım oldu. Daha sonra Turkcell’e geçtim. Bu defa 1 lira fazlasına +120 dakika ve + 150 sms daha kazandım. Turkcell’e tekrar geçeli henüz bir hafta olmadığı için faturalar geldiğinde ne olur bilemiyorum. Ancak kağıt üzerinde oldukça kazançlıyım.