askfm_head
Bu yazının başlığı da, içeriği de aslında yazmaya çok da alışkın olduğum türden değil. İşin aslı, son günlerde bazı Ask.fm kullanıcılarının sıkı takipçisi olunca, mecraları kullanıcıların şekillendirdiğini, mecraları değerli ya da değersiz edenin kullanıcıları olduğunu anlatan bir yazı yazmaya niyetlendim; fakat bir türlü aklımda cümleleri toparlayıp iyi bir yazı tasarlayamadım. Bu sebeple doğrudan bir özet geçip, yazıya kaynak kullanıcıları listelemeye karar verdim.

Ask.fm, kullanıcıların hesap açtığı ve başka kullanıcıların da onlara üye olarak ya da olmayarak soru sormasını sağlayan bir sosyal ağ sitesi. Soru soranlar isterse anonim, isterse gerçek adlarıyla soru sorabiliyor. Soru alan kişiler de istedikleri soruları yazılı ya da videolu (2 dk. limitiyle) cevaplayabiliyor. Cevapsız soruları başka kullanıcılar göremiyor. Benim Ask.fm hesabıma @simtoalev kullanıcı adından ulaşabilirsiniz.

Ask.fm’i ben video sitelerine, Ekşi Sözlüğe, Twitter’a, Facebook’a vs. düşen içeriklerden tanıdım. Çoğunlukla 15 yaşın altında, ergenliğini tüm çoşkusuyla yaşayan gençler ona buna atarlanmaktan başka bir şey yapmadığı için platforma hep mesafeli yaklaştım. Yakın zamanda ise Deniz Oktar, Ask.fm profilinde yazılım, bilgisayar mühendisliği gibi konularda ciddi cevaplar verince, her mecranın kullanıcısı ile şekilleneceği fikri iyice aklıma yer etti. Deniz’in ardından yeni ve güzel hesaplar da açıldı. Ben de faydalı bulduğum bu hesapları yazmaya karar verdim.

Takip edilesi Ask.fm hesapları

askfm_deniz@DenizOktar
Yazıya da, yeni Ask.fm’cilere de ilham olan hesap bu. Deniz, programlama, bilgisayar mühendisliği, kendi iş hayatı, girişimcilik gibi konulardaki sorularla birlikte, oldukça eğlenceli sorulara da çoğunlukla videolu cevaplar veriyor. Eğer teknik bir soru geldiyse, genellikle bunu bekletip soruyu şirketteki o konuyla ilgili kişiye gönderiyor. Ayrıca sıkça güzel kızları konuk alarak, dizi izeme alışkanlıklarınızı kökten kazıyor.

askfm_birge@BirgeElif
Birge, Deniz’le birlikte çalışıyor. Önceleri Deniz’e gelen sorulara yanıt verirken, aşırı ilgiye dayanamayıp kendi hesabını açtı. İyi de yaptı. Birge daha çok Agile, Scrum, gibi ne olduğunu bilmediğim konularda gelen sorulara, ne dediğini anlamadığım cevaplar veriyor. Bu konularla ilgiliyseniz mutlaka takip edin. Cıvıtmadan kişisel sorular sorarsanız, onları da cevaplar.

askfm_fehmi@fehmicansaglam
Fehmi’yi hiç tanımıyorum esasında. Hesabını da Deniz sayesinde keşfettim. Fehmi sağlam bir yazılımcı. Haliyle hesabı da programlama ağırlıklı. Fehmi bu konuda gelen bir sürü soruya, düzenli olarak videolu cevaplar veriyor. Üstelik Ask.fm’in 2 dakikalık video limitinde, 15 dakika konuşmuşçasına faydalı ve net cevaplar bunlar. Fehmi’ye soru soracaksanız, en azından de bağlacını ayrı yazacak kadar dilbilgisine sahip olmanız işinize yarar.

askfm_tugce@ozeltugce
Tuğçe’ye nedense işi gücüyle ilgili, sektörle ilgili pek soru gelmiyor. “İşi gücü ne ki” diye soruyorsanız da, cevabı kendi profilinde bulabilirsiniz. Spoiler yapmayacağım hiç. Gelen birçok soru çok kişisel olmasına rağmen, Tuğçe verdiği daha geniş kapsamlı cevaplarla profilini faydalı bir hale getirebiliyor. “İmza Simto” diye anonim olarak yakışıksız soru soranlar varmış; yemiyoruz. Amacınız bir cevap almaksa, makul olun. Bu kız da sizi cevapsız bırakmasın.

askfm_burak@BurakBayburtlu
Burak da eski yazılımcılardan ama enteresan bir hesabı var; diğerlerinin hiç cevaplamadığı saçma, cıvık, troll sorulara bile cevap verebiliyor. Yine de denemenizi önermeyeceğim zira Burak verilmesi gereken cevabı verdiği için, “sormasaydım” daha iyiydi diyebilirsiniz. Tedbirli olmak lazım. Burak biraz agresif gözükse de, profiline bir göz atın derim.

askfm_beybin@BeybinEsen
Beybin aktif bir sosyal medyacı ve girişimci. Ajans sektöründe çalışan arayanlarla, iş arayanları hızlı bir şekilde buluşturmasıyla da biliniyor. İyi bir freelancer network’ü (Türkçeleştiremedim) var. Beybin’in profili de, yukarıdaki programlama ağırlıklı hesaplardan sıyrılıp, bu konularda gelen sorularla birlikte içerik üretiyor. Ayrıca bu listedeki -henüz- hiç videolu cevap vermeyen tek hesap da Beybin’in.

Şimdilik liste bu kadar. Ask.Fm’de şu an yeni bir heyecan var. Yukarıda bahsettiğim hesapların hepsi yeni sayılır. Eğer bu heyecan, geçici bir heves olarak kalmazsa, yeni açılacak profillerle bu yazıyı gelecekte güncelleyebilirim. Bence siz de çok geçmeden yeni bir Ask.fm hesabı açıp hem yukarıda kullanıcıları takip edin, hem de soru sorup, cevaplayın.