Bugün herkesin bildiği üzere Türk Hava Yolları’na ait bir uçak, Amsterdam’da iniş yaparken düştü. İkisi pilot 9 kişinin öldüğü, geri kalanların yaralı olduğu bildirildi. Gerçekten önemli ve üzücü bir haber. Tüm gün aralıksız televizyonlarda izledik.

Tabii ki bahsetmek istediğim konu, buna karşı bir duruş değil. Büyük bir kaza oldu ve yaklaşık 150 kişinin hayatı söz konusuydu. Yolcuların büyük bölümünün sağ olarak çıkmasına sevinsek de, 9 kişinin hayatını kaybetmesi insanı yeterince üzüyor. Ölenlerden, kurtulanlardan bahsetmeyeceğim. Neye sevinip, neye üzüldüğümden de. Netekim 9 ölü varken geri kalanların sağlığı için zil takıp oynayamayız.

Benim bu kazadan yola çıkıp geleceğim nokta -kara- trafik kazaları. Ve asıl sormak istediğim soru bu yazının başlığına rakip: Neden trafik kazaları büyütülmez?

Uçaklar belki seyahat için en güvenli araçlardır. Bir çok firmanın da ölümlü kazaları arasında uzun yıllar fark oluyor. Hemen ardından “ihmâlkarlık mı?” diye konuşuluyor. “Uçağın bakımı mı yapılmadı?”, “Pilot mu çömezdi?” sürüp gidiyor. Fakat ülkemde ölümlü trafik kazasının yaşanmadığı gün yok gibi. Her biri de gazetelerin ara sayfalarına, haber bültenlerini 3 dakikalarına konu olup, kimse görüp duymadan unutuluyor. 

Bir yılda trafik kazasında ölen kişi sayısı, bir yılda uçak kazasıyla ölenlerden çok çok fazladır. Üstelik sebebi de net bir şekild ihmâlkarlık! Şoför hatası… Bozuk yollar, sorunlu trafik ışıkları, eksik tabelalar, tuzlanmayan yollar… Tüm bunları öylesine sindirmişiz ki, bugün olası bir otobüs kazasında 50 kişi hayatını kaybetse kimsenin sesi bu kadar çıkmayacak…

Yanlış anlaşılmamak için tekrar belirtiyorum. Ne kimsenin hayatını kıyaslıyorum, ne ölü sayısı az diye seviniyorum. Bugünkü uçak kazasını da kesinlikle küçümsemiyorum. Sadece diyorum, işin bu yanına da biraz özen göstersek, üzerine düşsek hoş olmaz mı?

Bugünkü kazanın sebebi bakım sırasında gözden kaçmış ufacık bir detay dahi olsa, faturası THY için oldukça ağır olacak. Olmalı da… Fakat diğerlerine kesilen bir fatura yok. Ya da sürücü üç kuruşluk bir para cezasıyla can almaya devam eder. Ne devlet üstüne düştüğü gibi trafiği denetler, ne de bilinçsiz sürücüler trafikten elenir…