Bundan 5 gün önce Adobe firması Flash Player’ın 11. sürümünü yayınladı. Kendi sayfasından yüklemek mümkün. Belki bunun üzerine Flash’daki yenilikleri ve Adobe Flash CS6’dan beklentileri içeren bir güzelleme yazısı yazmak gerekirdi ancak özellikle HTML5, CSS3 gibi teknolojilerle birlikte Flash’tan iyice soğuyan bir arayüz geliştiricisi olarak tamamen sessiz kalmayı tercih etmiştim. Ta ki sorunlarla boğuşana kadar…

Öncelikle şunu belirteyim, Google Chrome kullanıcılarının bu gibi güncellemeleri yapmasına gerek yok. Flash gibi eklentiler Google Chrome içinde geliyor. Chrome güncellendikçe, onlar da güncelleniyor. Dahası, Chrome kendini sessiz sedasız güncelleyerek size iş çıkartmaz. Sadece Adobe’nin sorunlu iş üretebileceğini hesap etmemişler. Malesef Google aramasında benimle aynı soruna sahip yüzlerce kişi bulmak mümkün. Sorun mu?

Sorun şu; Youtube gibi bir iki site hariç, hiçbir sitede Flash dosyaları ya çalışmıyor ya da tam çalışmıyor. Dosya upload’ı (karşıya yükleme) için Flash kullanan servisler de çalışmıyor. Twitter’a bir resim bile yüklenmiyor. Dahası, Chrome sürekli “Shockwave Flash eklentisi çöktü” diye uyarı veriyor(du). Delirmemek mümkün değil. Biraz araştırma, biraz kurcalama ile bulduğum çözüm Flash Player’ın eski sürümüne geri dönmek oldu. Size nasıl yaptığımı anlatacağım.

Google Chrome’da Flash Player 10’a dönmek için yazacağım talimatlar, sizin sorumluluğunuz altında olacaktır. Eğer bilgisayar deneyiminiz yeterli değilse, bu işlemleri hiç denemeyebilirsiniz. Ayrıca aynı sorunu farklı sebeplerle yaşıyor olabiliriz. Bu durumda aşağıdaki talimatlar işe yaramayabilir. Şimdi, harekete geçmeye hazırsanız adım adım yönergeleri takip edin:

1) Adres çubuğuna “chrome://plugins/” (tırnaklar olmadan) yazın. Bu sizi eklenti ayarlarına götürecek.
2) Muhtemelen en yukarıda “Flash” olmalı. Yanında “2 files” (2 dosya) yazıyorsa, doğru yerdeyiz.
3) Sağ üst köşedeki “details” (Detaylar) butonuna tıklayın. Tüm eklentilerin detayları açılacak. “Flash” altında 10. ve 11. sürüme ait bir takım bilgiler yer alıyor.
4) Shockwave flash Player 11.0‘ın altındaki “disable” (Devredışı bırak) butonuna tıklayın. Diğerini ellemeyin.
5) Gerekmiyor ama temiz iş olması için tüm Chrome pencerelerini kapatıp yeniden açın.

Sorun düzelmiş olacaktır. Chrome veya Flash Player’ın yeni sürümleri çıktıkça, aynı ayar sayfasından yeni sürümü etkinleştirip şansınızı deneyebilirsiniz. Ben öyle yapacağım…